Święta polskie

Boże Narodzenie - Wesołych Świąt

(Christmas - Merry Christmas)

Święta Bożego Narodzenie są poprzedzone wigilią, która przypada na 24 grudnia. Zaczyna się kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Po modlitwie wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia.

Przy wigilijnym stole według tradycji polskiej powinno się zostawić wolne miejsce – ze względu na pamięć i nieobecnych lub nieoczekiwanego gościa. Ważnym element dekoracyjnym jest choinka. Na stół w wieczór wigilijny rozkłada się biały obrus, a pod obrus wkłada się siano. Wieczerza składa się z 12 potraw. Jest zupa grzybowa lub barszcz czerwony, ryba -zazwyczaj karp, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami. Po uroczystej wieczerzy śpiewa się kolędy. O 24.00 w kościołach odprawiana jest Pasterka

SŁOWNICTWO:

(slovní zásoba)

Boże Narodzenie

(Vánoce)

wigilia

(Štědrý večer)

wieczerza

(štědrovečerní večeře)

gwiazda

(hvězda)

życzenia

(přání)

choinka

(vánoční stromek)

obrus

(ubrus)

żłóbek

(jesličky)

kolęda

pasterska

(půlnoční)

WIELKANOC - Wesołego Alleluja !!!

 

Święta Wielkanocne to święta Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Istotnymi symbolami świąt wielkanocnych są: paschał, baranek, święconka.

Paschał to świeca, wykonana z naturalnego wosku, gruba, ozdobiona. Zapala się ją w sposób bardzo uroczysty podczas wieczornego nabożeństwa w Wielką Sobotę. Paschał symbolizuje Chrystusa.

W Polsce istnieje zwyczaj święcenia pokarmów: jaj, chleba, ciasta, mięsa, soli, chrzanu, baranka cukrowego. Obrzędy Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się poranną rezurekcją.  Ludzie po uroczystej mszy gromadzą się przy pierwszym posiłku, najpierw dzieląc się święconym jajkiem, podczas którego składają sobie życzenia, a następnie w atmosferze miłości i życzliwości spożywają inne pokarmy.

SŁOWNICTWO:

(slovní zásoba)

Wielkanoc

(Velikonoce)

zmartwychwstanie

(vzkříšení)

pascha

baranek

święconka

(velikonoční knězem posvěcené jídlo)

ciasto

(bábovka apod.)

chrzan

(křen)

Last modified: Friday, 10 November 2017, 8:08 AM